Boğaz İltihabı Nedir?

Boğaz İltihabı Nedir?

Boğaz iltihabı üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon ve virüsün etkisiyle görülen hastalıktır. Genellikle hastalığın ilerlemesiyle meydana gelebilmektedir. Çok basit görülen mevsimsel hastalıklar yeterli tedavi edilmediği durumlarda ilerleyebilir ve farklı hastalıklara dönüşebilir. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudun savunmasının da zayıflamasına yol açmaktadır. Bu durumlarda çeşitli boğaz enfeksiyonları yaşanabilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Boğazda oluşan iltihabın belirtileri kişiden kişiye değişse de genel olarak şu şekildedir;

  • Yemek yerken, bir şey içerken ya da yutkunurken boğazda acı ve ağrı
  • Görülür şekilde boğaz çevresinde kızarıklık
  • Boğazda şişlik
  • Ses kısıklığı
  • İltihap

Bu belirtiler en sık rastlanan belirtiler arasındadır.

Boğaz İltihabı ve Diğer Hastalıklar

Boğaz iltihabı ve diğer hastalıklar ile arasında yakınlık bulunmaktadır. Bunun nedeni vücudun savunma merkezinin boğaz ile alakalı olmasıdır. Boğazda oluşan bir iltihap farklı yerlere dağılabilir ve eğer tedavi edilmezse çok daha büyük sıkıntılara sebep olabilmektedir. Mevsimsel grip vb. hastalıklar dışında başka hastalıklarda boğaz iltihabına neden olabilmektedir. Bunun için en doğru yöntem doktora gitmektir.

Boğaz İltihabı ve Pastil Kullanımı


Boğaz iltihabı neticesinde pastil kullanımı bilinen yöntemlerden biridir. Genellikle boğazı ağrıyan ya da öksüren biri pastil kullanarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Boğaz Pastili kullanımında da dikkat edilmesi gerenler vardır. Güvenilir ve etkili olduğu bilinen pastiller tercih edilmelidir.