Çeviri Bürosu ile Çalışırken Dosya Gönderme ve İşlem Sonu Dosya Tesliminin Yapılış Şekli

Çeviri Bürosu ile Çalışırken Dosya Gönderme ve İşlem Sonu Dosya Tesliminin Yapılış Şekli

Çeviri Bürosundan Ne Şekilde Hizmet Alabilirsiniz

Çeviri ihtiyacınız olduğunda eğer aynı şehirde olmadığınız bir noter yeminli tercüme bürosu ile anlaşma sağlamışsanız ya da anlaşmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar, genel hatlarıyla şu şekildedir:

Dosyanın Büroya Ulaştırılması İçin Kullanılabilecek Yollar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Öncelikle; tercüme edilmesini talep ettiğiniz dosyanız elektronik ortamda mevcutsa ve güvenlik tedbirleri gereği, dosyanın internet üzerinden gönderilmesinde sakınca yoksa genellikle hizmet sahibi firmanın sitesinde belirtilen mail adresine çevirisi talep edilen belgenin soft halini gönderirsiniz. Eğer belge belirli gizlilik derecesindeyse ya da şifreli olarak gönderilmesi, açık kanalların kullanılması uygun değilse, ya da belgenin araya sızan bir hacker tarafından ele geçirilmesini istemiyorsanız SSL sertifika sahibi bir firma ile çalışmak isteyebilirsiniz. Tüm bunların dışında dosyanız soft ortamda kullanılmaya gerek güvenlik nedenleriyle gerekse başka sebeplerle müsait değilse, klasik posta yöntemiyle de iletebilirsiniz. Ancak fiyat alma aşamasında her firmaya ayrı belge göndermek mantıklı olmayacağından, belgenizi mail ile gönderip de fiyat çalışması yapacak durumunuz olmadığında öncelikli olarak en azında telefonla ön görüşme sağlayarak fiyat konusunda bilgi alabilirsiniz.

İşlem Bittiğinde Teslim Alma Nasıl Yapılır

Daha sonra sizin gönderinizi inceleyen firma bir süre isteyecek ve o süre sonunda size fiyat konusunda bilgi verecektir. Fiyatın yanında teslim süresinin belirtilmediği durumlarda, teslim süresinin de hesaba katılması gerektiğini hatırlatmanızda fayda vardır. Anlaşma halinde tercümeniz yapılarak yine aynı kanaldan tarafınıza ulaştırılabilir. Burada ödeme şekli ve koşulları da yine sizinle firma arasında çözülecek bir konudur.