Neden Bayılırız?

Neden Bayılırız?

Neden Bayılırız?

Beyne giden kanın büyük ölçüde azalması sonucu oluşan geçici bir şuursuzluk durumudur. Bayılma esnasında şuur açık olmadığı için kişi olanları hatırlamaz. Aynı zamanda bayılma esnasında bir duruş kaybı da yaşanır ve hasta bu nedenle düşer. Bu düşmeye bağlı çok sayıda yaralanma veya sakatlanma söz konusu olabilir.

Bayılma mutlaka bir nedene bağlı gelişir kendisi başlı başına bir hastalık değildir. Genellikle kalbe bağılı nedenler sonucu görülebilir. Kalp dışında başka sebeplerle de olabilir. Yapılan araştırmalara göre dünyada her 4 kişiden biri bayılmaktadır.

Sıcaklara Dikkat

Bayılmaların pek çok nedeni olabildiği gibi, nedeni bulunamayan bayılma vakaları da epeyce fazladır. Bayılmaya neden olan faktörlerin başında ayağa çok hızlı kalkmak geliyor. Bu hemen herkesin başına gelebilecek türden bir nedendir ve çok kez bayılma yaşanabilir. Bir başka neden ise aşırı sıcak havalardır. Aynı zamanda sıcakta oyun oynamak da bayılmalara neden olabilir. Hiperventilasyon denilen çok hızlı bir şekilde derin nefes alıp verme neticesinde ya da çok üzücü bir durumla karşılaşıldığında, ani kayıplarda, kan basıncının yükselmesine düşmesine bağlı olarak da bayılmalar görülmektedir.