Mosfet ve Sağlamlık Kontrolünün Yapımı

Mosfet ve Sağlamlık Kontrolünün Yapımı

Elektronik anahtar olarak tanımlanan ve kullanım alanlarına göre farklı işlevleri bulunan mosfetler, 1920’li yılların başından bu yana var olan, ancak kullanımı için 1960’lı yılların beklendiği araçlardır. 4 farklı çeşidi bulunan bu ürünlerde iki ana model vardır. Bu modeller N kanal ve P kanal şeklinde ifade edilir. Bu kanallarla kutuplanma gerilimi ile bağlantılıdır. İki farklı alt çeşidi de bulunan seçenekler artırımlı ve azaltımlı mosfet seçenekleri olarak karşımıza çıkar. Mosfetlerin kapı terminali ile diğer iki terminalin arasında yalıtkan bir bölge vardır.

Mosfetlerde Kapı Geriliminin Kontrolü

Mosfetlerde Drain-Source direnci vasıtasıyla kapı geriliminin kontrol edilmesi mümkündür. Kolektör,emitör gerilim düşümleri bulunmayan bu sistemler, özellikleri itibarıyla dirençlere de benzerler. Gerilim kontrollü direnç elemanı olarak endüstrinin çeşitli anlarında ortaya çıkan mosfet seçeneklerine ulaşmak için herhangi bir efor sarf etmeye de gerek yoktur. Elektronik alanda ürün tedarik etmek isteyen herkes internet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazalar vasıtasıyla ihtiyaçlarını giderebilirler. Sisteminin sağlamlık kontrolünün yapılması için de bazı testler bulunur. Günümüzde multimetrelerin çoğunda diyot test kademesi bulunduğu için kontrolün sağlanması mümkündür. Kontrol aşamasında test için yaklaşık 4V test geriliminin oluşumu gereklidir.

Mosfeti Tetiklemek için Yeterli Gerilim

Mosfetlerin sağlamlık kontrolünün yapılması için yeterli test gerilimine erişimin ardından ölçü aletinin direnç konumuna alınması gereklidir. Ardından prob drain ucuna dokundurulur. Eş zamanlı olarak probun da source ucuna dokundurulması gereklidir. Bu işlem sonrası elde edilen değerin yaklaşık olarak sıfır olması gereklidir. Probların yer değiştirmesi durumunda da aynı değerin oluşması beklenir. Bir başka test etme yönteminde pozitif prob drain ucuna negatif prob kapı ucuna başlanmalı ve buna istinaden direnç değerinin 7-8 civarında okunması beklenmelidir.