Tariflerden Yemek Yaparken Ölçüler Neden Önemlidir?

Tariflerden Yemek Yaparken Ölçüler Neden Önemlidir?

Un ve şeker gibi malzemeleri bir kap içerisinde ölçülecekleri zaman yerleştirmek için bastırmaktan kaçınılması gereklidir ve her zaman hafif bir şekilde karıştırılmalıdır. Tariflerde yer alan ölçüler de buna göre verilerek pratik bilgiler olarak mutlaka dikkat edilmelidir. Çorbalara sosa ve pilava lezzet veren et sularının da iyi sonuç vermesi için günlük tüketilmesi ve uzun süre bekletilmemesi gereklidir.

Sote Nasıl Yapılır?

Et, balık ve sebze yağda karıştırılarak ya da iri parçalar halindeyse de alt üst edilerek de renkleri koyulaşıncaya kadar mutlaka pişirilmesi gereklidir. Pratik bilgiler olarak sote yapılırken dikkat edileceklerde pişirilecek olan malzemelerin eşit büyüklükte ve parçalarda olmasına özen gösterilmelidir. Küçük parçalar halinde doğranmış olan sebze, balık ve etler sote edilirken tava ya da tencerelerin de parçalar halinde doğranmış yiyecekler sote edilirken tencerenin kapağı kapatılmaz. Ancak parçalar büyükse de gereçler renk altıktan sonra kapak örtülerek pişirilmeye devam edilmelidir.

Et Kavurmanın Püf Noktaları

Et kavurma yapımı çoğu zaman istenilen sonuçları vermez ve mutlaka pratik bilgiler olarak püf noktalarına dikkat edilmelidir. Et kavurmada tencerenin etrafında biriken yapışkan maddeleri sıyırarak tencerenin içerisine alınmalıdır. Çünkü bu maddeler ise bol miktarda aroma içermektedir. Ayrıca kavurmada et suyunu çekene kadar ocakta kalmalı ve sonrasında az sıcak su konularak kavurma yemeği bu şekilde yapılmalıdır.