Huzurevinde Yaşam Nasıldır

Huzurevinde Yaşam Nasıldır

Huzurevinde Hangi Aktiviteler Yapılır?

Huzurevleri aslında yaygın kanının aksine yaşlı insanlar için son derece uygun ortamlardır ve kaliteli bir seçildiği takdirde yaşlı kişilerin kendi evlerinden bile daha rahat edebilecekleri huzurlu bir ortam sunmaktadır. Özellikle de son yıllarda kendilerini hizmet anlamında daha da fazla geliştirmeye başlayan huzurevleri konuklarına çok daha renkli bir sosyal hayat yaşama fırsatı sunmaktadır. Hobi salonları ile özellikle de hafızayı güçlendirmeye yönelik pek çok aktivite yapılmasına olanak sağlayan bakım evleri bu sayede hem Alzheimer hastalığı ile mücadele eden hem de bu hastalığa yakalanmak istemeyen kişilere destek sağlamaktadır. Yine bazı huzurevleri botanik bahçeleri oluşturarak toprağın sakinleştirici etkisinden üyelerinin yararlanmasını ve daha yararlı vakit geçirmelerini desteklemektedir. Sinema salonları, musiki cemiyetleri ve tiyatro etkinlikleri yine huzurevleri tarafından gerçekleştirilen faaliyetler arasında bulunmaktadır.

Huzurevinde Kalan Yaşlılarda Depresyon

Ne yazık ki toplumda oluşan huzurevi yargısı pek çok yaşlı kişinin çok daha güzel vakit geçirecek olmalarına rağmen huzur evlerine şiddetle karşı çıkmalarına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar huzurevinde kalmak istemediği halde mecbur kaldığı için buna razı olan yaşlı kişilerin bir bölümünde depresyon yaşandığını ortaya koymaktadır. Ancak huzurevinde sunulan hizmetin kalitesi ve burada çalışan uzman psikologların destekleri ile bu süreç çok daha kısa sürede ve daha büyük bir kolaylıkla atlatılabilmektedir. Özellikle de bu süreçte arkadaş edinebilen kişiler yaşadıkları depresyonu aşma konusunda daha şanslı bulunmaktadır. Bu nedenle huzurevi seçiminde bulunurken gerçekleştirilen sosyal faaliyetler, arkadaş ortamı ve bu kurumda hizmet veren psikoloğun bu alandaki deneyimlerini incelemeniz çok önemlidir.

Huzurevinde Günlük Yaşam Nasıldır?

Huzurevinde günlük yaşam kendi evinizde yaşayacağınz günden çok daha eğlenceli ve hareketlidir. Özellikle de sağlık durumu sosyal faaliyetlere müsait olan kişiler katıldıkları tiyatro ve gezi etkinlikleri ile daha da iyi koşullar altından yaşamanın keyfini tadabilmektedir. Yine huzurevlerinde müziği seven kişiler için oluşturulan müzik grupları adeta bir terapi etkisi göstermekte ve diğer huzurevi sakinlerine verilen konserler ile üyelerin eğlenceli zamanlar geçirmesi sağlanmaktadır. Yanik kısacası huzurevleri günün her anının dolu dolu yaşandığı ve pek çok sosyal aktivitenin gerçekleştirildiği modern tesislerdir.

www.nezihhuzurevi.com