VCI Ambalaj Nasıl Kullanılır?

VCI Ambalaj Nasıl Kullanılır?

Vci ambalajların yapısında uçucu kimyasallar bulunur. Bu sayede metallerde korozyon ve pas oluşumu engellenir. VCI yöntemi ilk olarak ikinci dünya savaşında kullanılmıştır. O dönemde mühimmatın paslanmasının engellenmesi için VCI ambalajlar tercih edilmiştir. VCI kağıt, sıvı ya da film şeklinde uygulanabilme özelliğine sahiptir. Bu ürünlerin uygulaması sayesinde uçucu kimyasallar ortama yayılır ve metallerin üzerinde bariyer oluşturur. Vci sayesinde her türlü metalin korozyondan korunması sağlanmış olur. Ambalajın kapatılmasının ardından kısa süre içerisinde koruma özelliği aktif olur. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


VCI Uygulamalarının Önemi

Vci uygulamaları sayesinde metallerin yüzeyleri korozyona engel olan bir madde ile kaplanmış olur. Metaller bu madde ile kaplandıktan kısa süre sonra ortama uçucu VCI kimyasalları yayılır. Bu kimyasallar metal yüzeyine tutunur ve bir bariyer görevi görür. Bu sayede metal yüzeylerde korozyona neden olabilecek her türlü etmen engellenmiş olur. VCI kağıdı sayesinde metal yüzeylerde buhar, tuz, asit, insan teri, oksijen, endüstri gazları gibi sebeplerle korozyon oluşumu engellenir. Pas oluşumunun engellenmesi açısından bu uygulama son derece önemlidir. Bu ürünler stoklama, ihracat ambalajları, yedek parça ambalajı, montaj parçaları gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. VCI ambalaj uygulamalarında öncelikle metal parçaların toz ve talaş gibi artıklardan, parmak izi ve kirden temizlenmelidir. Temizleme, durulama ve kurulama işlemlerinden sonra paketleme işlemine geçilir.

VCI Avantajları Nelerdir?


VCI ambalajları metallerin yaklaşık 2 yıl kadar korunmasına olanak sağlar. Ambalaj uygulaması son derece kolaydır. Bu ambalajlar koruyucu yağa gerek kalmadan rahat bir şekilde uygulanabilir. Yapısında insan sağlığına zararlı herhangi bir madde bulunmaz. Bu ürün bir ambalaj malzemesi olduğu için ekstra ambalaja gerek yoktur.