İstinat Duvarları Hakkında

İstinat Duvarları Hakkında

İstinat duvarı günümüzde birçok alanda kullanılan yapılar arasında yer almaktadır, engebeli alanlarda, su taşkınlarının yaşanması muhtemel olan dere ve ırmak kenarlarında, zeminden aşağıda inşa edilmiş yapıların çevresinde sıklıkla kullanılır. İstinat duvarı öncelikle toprak kaymalarını engellemek amacı ile yapılmaktadır. Toprak kayması dışında su taşkınlarının engellenmesi amacıyla da istinat duvarı yapılmaktadır. İstinat duvarları yapılacakları alanlara ve bu alanlardaki Toprak yapısına göre farklılık göstermektedir. Hem toprak yapısına göre devrilmeden sağlam durabilmesi için hem de farklı kuvvetlere maruz kaldığında da etkilenmemesi için özel analizler ve hesaplamalar yapılarak istinat duvarının çeşidine karar verilmektedir. Yine istinat duvarının hangi türde seçileceğine istinat duvarının yapılacağı alanın yüksekliği de etki etmektedir.

İstinat Duvar Çeşitleri

İstinat duvarları farkı gereksinimlere tam cevap verilebilmesi için farklı tasarımlar halinde karşımıza çıkmaktadır. Yol kenarlarında tren yolu kenarlarında ırmak kenarlarında ya da binaların çevresinde kullanılmakta olan istinat duvarları hem tasarım itibarıyla hem de göstermiş olduğu dayalımı itibarıyla farklılık göstermektedir. Bu kapsamda yapılan istinat duvarı çeşitleri hem kullanılan malzeme açısından hem de şekli itibariyle farklıdır. En çok kullanan istinat duvarları:

  • Ağırlık tipi istinat duvarları
  • Gabyon tipi istinat duvarları
  • Kaset tipi istinat duvarları
  • Payandalı tip istinat duvarları
  • Betonarme konsol tipi istinat duvarları
  • Donatıda toprakarme tipi istinat duvarları
  • Blog tipi istinat duvarı
  • Perde tipi blog istinat duvarları
  • Hibrit tipi istinat duvar sistemleri

İstinat Duvar İmalatı

İstinat duvarlarının çeşidi ne olursa olsun yapılacakları alana göre farklı zemin ve farklı toprak yapısına maruz kalacakları unutulmamalıdır. Öncelikle zemin etüdünün yapılması ilerleyen dönemlerde istinat duvarları ile toprağın etkileşiminden kaynaklanacak problemlerin önceden düşünülmesi gerekmektedir. İstinat duvarı hesaplama programları ile istinat duvarını yapacağınız alana en uygun duvarını seçilmesi ve tasarlanması gerekmektedir. İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalardan sizlerde istinat duvarı hep atmama ve imalat konusunda gelişmiş hizmetlerden faydalanabilirsiniz.