Akvaryum Nasıl Kurulur Neler Yapılmalı?

Akvaryum Nasıl Kurulur Neler Yapılmalı?

Akvaryum kurulumuna başlamadan önce akvaryumumuzda hangi balık türünden kaç adet besleyeceğimize karar vermemiz gerekiyor. Çünkü balık türü ve adetine göre alacağımız akvaryumun boyutları değişecektir. Örneğin 2 adet zebra beslemek istiyorsak 60 litre bir akvaryum yeter. Eğer 8 adet chiclid beslemek istiyorsak yaklaşık 200 lt bir akvaryuma ihtiyacımız olacaktır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Chiclid Akvaryumu Nasıl Kurulur? Neler Yapılmalı?

Türü ve adeti seçtik. Ona uygun akvaryumumuzda temin ettik. Bundan sonraki adım sahip olduğumuz balık türüne uygun dekorasyon malzemelerini temin etmek olacaktır. Biz buradaki kurulumumuzu Chiclid akvaryumu üzerine yapacağız. Chiclidler genellikle sert su severler. Bu sebeple silis kum kullanmamız gerekmektedir. Yine suyu sertleştirmesi ve Chiclidlerin ihtiyaç duyacağı saklanma alanları oluşturması bakımından bol kayalık bir dekorasyon yapmalıyız. Birçok chiclid kayalıkların arasına saklanmayı çok sever. Kumla oynamayı çok seven balık türleri için kum kalınlığın fazla tutulmasında fayda var.

Akvaryum Isıtıcıları Nasıl Olmalı?


Akvaryumun boyutuna uygun olarak 200w ya da 100 wattlık bir ısıtıcıya ihtiyacımız var. Yine kaliteli bir dış filtre ve hava motorunu da alarak akvaryuma kurulumunu yapıyoruz. Tüm ekipmanlar kurulduktan sonra akvaryumu su ile doldurup 1 hafta boyunca boş bir şekilde devir daim olmasını sağlıyoruz bu süreçte çok çok az yem atarak içeride bakteri oluşumunu hızlandırabiliriz. 1 haftalık bir süreçten sonra balıklarımızı alıp akvaryumumuza koyabiliriz.